Testery z serii CableMaster


„Ethernet jest wszędzie!” 

W dzisiejszych czasach nikt nie może zanegować tego stwierdzenia, którego autorem jest producent aktywnych elementów sieci. Ethernet nie tylko znalazł swoje miejsce w środowisku biurowym jako protokół transportowy, ale objął również silną pozycję w centrach danych, przy zastosowaniach przemysłowych, a nawet w domach. Infrastrukturę pasywną wymaganą do transferu danych tworzy się w oparciu o przewody miedziane i światłowodowe, a także systemy WLAN, których liczba rośnie.Test okablowania podstawą wszystkich testów
Do przeprowadzania wstępnych testów używane są zazwyczaj proste testery ręczne. Testery te z kolei dzielą się na różne klasy w zależności od ceny/funkcjonalności. Sprawdzenie, czy instalator prawidłowo podłączył wszystkie 8 żył w stosunku 1:1 między dwoma punktami przyłączeniowymi, wraz z podłączeniem ekranu, na pierwszy rzut oka nie wydaje się czymś trudnym. Może ono jednak okazać się trudne, jeśli połączenie nie działa pomimo prawidłowego wyniku pojedynczych testów lub jeśli należy zidentyfikować możliwe usterki.

Przyglądając się bliżej trzem tradycyjnie przyjętym klasom ceny/funkcjonalności testerów okablowania, na samym dole często znaleźć można produkty bez nazwy, które zazwyczaj składają się z dwóch osobnych urządzeń, które podłącza się do obu końców przewodu, który ma zostać przetestowany. Jedynym interfejsem przyłączeniowym tych urządzeń jest gniazdo RJ45. Pojedynczy test rozpoczyna się automatycznie lub po wciśnięciu przycisku TEST, a różnokolorowe diody zazwyczaj wskazują wynik. Mimo że diody wskazują, w których parach jest problem i jaki jest to problem, nie są one w stanie dokładnie zlokalizować usterki. W ten sposób monter znów musi polegać na metodzie „prób i błędów”, aby dokładnie określić miejsce, w którym istnieje problem z podłączeniem. Jeśli usterka (lub usterki) zlokalizowana jest na końcu przewodu, jej przyczynę odkrywa się najpóźniej po rozebraniu go z drugiej strony.

Jeśli jednak usterka zlokalizowana jest wewnątrz przewodu, najczęściej jedynym przydatnym rozwiązaniem jest całkowita wymiana przewodu, jeśli sprawdzenie obu końców nie dało pozytywnych rezultatów. Konsekwencją powyższego jest poświęcenie znacznej ilość czasu, a więc i pieniędzy. Pieniądze pierwotnie zaoszczędzone przy zakupie wkrótce się kończą. Co więcej, nie wszystkie usterki w okablowaniu zostają znalezione. Takie małe testery najczęściej sprawdzają okablowanie poprzez badanie rezystancji, a więc zupełnie nie są w stanie wykryć takich usterek jak niesławne „złe rozszycie". Urządzenia, które potrafią wykrywać tego typu usterki często wykorzystują metody pojemnościowe.

Takie urządzenia „ze średniej półki”, jak np. CableMaster 500 firmy Softing, to na pierwszy rzut oka pojedyncze urządzenia, jednak po bliższym przyjrzeniu się można zauważyć, że terminator podłączany z drugiej strony, znajduje się na dole urządzenia i jest wyjmowany. Te urządzenia posiadają już ekran LCD i menu do obsługi, która umożliwia wybranie portu pomiarowego i rodzaju testu. Urządzenia obsługuje się przy użyciu zaledwie kilku przycisków o stałych funkcjach.

 

cm500

CableMaster 500.
 
Po zakończeniu pojedynczego testu ukazuje się alfanumeryczny schemat wykrytego okablowania wraz z dodatkowymi informacjami tekstowymi. Urządzenia te zazwyczaj posiadają już pewne dodatkowe funkcje, takie jak generator tonowy do analizy kabli, funkcja huba pamięci flash i funkcja pomiaru długości kabla. Jednak przy wykonywaniu pojemnościowych obliczeń długości takie urządzenia są w stanie podać wynik jedynie wtedy, gdy kable są poprawnie zakończone lub mają otwarty koniec. Chociaż metoda ta bardzo pomaga w lokalizacji usterek, w przypadku zwarć – zawodzi. Tym samym znów powraca kwestia ceny/funkcjonalności w zastosowaniach profesjonalnych. 
 

 

 

Aby zlokalizować także i miejsce zwarcia, należy skorzystać z dalszego procesu, znanego jako pomiar TDR (reflemtrometia w dziedzinie czasu). Metoda TDR do określania lokalizacji wykorzystuje właściwości odbiciowe sygnałów w miejscach usterek – przerw lub zwarć. Jednym z takich zaawansowanych urządzeń jest CableMaster 800/850, najnowszy produkt Softing IT Networks z serii produktów do weryfikacji.

 

CableMaster 800/850.

 

Zasada, na której opiera się test jest tutaj taka sama, jak w przypadku mniejszych testerów. Urządzenie główne podłącza się z jednej strony przewodu, natomiast na drugim końcu umieszcza się kodowaną wtyczkę końcową. Wyniki wyświetlane są na kolorowym ekranie LCD. Interfejs użytkownika wykorzystuje kilka symboli graficznych i sposobów wyświetlania wyników.

Samo urządzenie obsługuje się za pomocą ikon i menu wybieranych poprzez naciskanie przycisków wielofunkcyjnych lub przycisków ENTER/Escape i strzałek.To urządzenie wyposażone jest w szczególnie zaawansowane funkcje dodatkowe, w tym możliwość podłączenia się do sieci i wykonania różnych testów portów, które są już aktywne. Taki zakres funkcji sprawia, że w dzisiejszych czasach profesjonalni monterzy, którzy nie tylko kładą kable i podłączają skrzynki przyłączeniowe, lecz również instalują elementy aktywne i uruchamiają sieć, wybierają urządzenia tego rodzaju w pierwszej kolejności.

Uruchamianie i rozwiązywanie problemów z sieciami Ethernet
Jak już wspomniano, w nowej generacji zaawansowanych weryfikatorów szczególny nacisk położono na funkcje aktywne związane z uruchamianiem i rozwiązywaniem problemów z siecią Ethernet. W tym zakresie obowiązują dwa różne scenariusze testów: z jednej strony dostępny jest prosty test przewodu, który identyfikuje opcje dostępne dla danego portu, z drugiej natomiast – dokładny test sieci, w którym urządzenie podłącza się do aktywnej sieci.

Podczas przeprowadzania testu przewodu, tester, np. CableMaster 800/850, podłącza się do aktywnego portu przełącznika (switch)  i/lub odpowiedniej skrzynki przyłączeniowej. Urządzenie wykrywa usługę i testuje różne parametry aktywne. Dotyczy to wspieranych prędkości przewodu, np. Ethernet 10 Mbit, 100 Mbit lub 1000 Mbit (1 Gbit) czy informacji o tym, czy kabel jest prosty czy krosowany (MDI/MDIX), a także o tym, czy aktywna jest auto negocjacja.

Funkcja świetlnej sygnalizacji umożliwia przyporządkowanie używanego gniazda do odpowiadającego mu portu na switchu przy pomocy, wolno migającej diody statusu.

W dzisiejszych czasach ważnym testem jest test obciążenia Power-over-Ethernet, który pozwala uzyskać informacje o zastosowanym standardzie – IEEE 802.3af (12,95 W PoE) lub IEEE 802.3at (25,5 W PoE+). Wyświetlany jest używany tryb zasilania – A lub B. W trybie A biegun dodatni obsługują piny 1 i 2, a biegun ujemny – piny 3 i 6. W trybie B biegun dodatni obsługują piny 4 i 5, a biegun ujemny – piny 7 i 8.

Test sprawdza napięcia przy różnych obciążeniach i na tej podstawie dostarcza informacji dotyczących obciążalności danego portu przełącznika (switch). Jest to istotne, ponieważ w przypadku usterek elementów aktywnych, mimo że obecne jest napięcie obwodu otwartego i wskazywana jest dostępność, w momencie ich obciążenia natychmiast nastąpi uszkodzenie.

Podczas przeprowadzania testu sieci, wystarczy nacisnąć jeden przycisk, aby CableMaster 800/850 zaczął próbować uzyskać adres przez DHCP (automatyczne przydzielanie adresu) i podłączyć się do sieci. Można to także wykonać poprzez statyczny adres IP, jeśli serwer DHCP jest niedostępny. Po udanym podłączeniu urządzenie wyświetli informacje o połączeniu, a użytkownik będzie mógł wykonywać dalsze testy wewnątrz sieci.

W ten sposób użytkownik ma dostęp do kompleksowych testów ping pomagających w uruchamianiu i rozwiązywaniu problemów. Użytkownik, tworząc listy adresów IP i URL do pingowania, ma możliwość przetestowania łączności portu za naciśnięciem jednego przycisku, tzn. sprawdzenia, czy można połączyć się z wszystkimi serwerami i drukarkami potrzebnymi na danym stanowisku pracy i czy jest zewnętrzne połączenie z Internetem. Jest to funkcja szczególnie ważna w kontekście administracji systemem telekomunikacyjnym w firmie. Oczywiście można także szukać poszczególnych stanowisk.

Pozwala to na przykład szybko sprawdzić, czy zapewniony jest dostęp do poszczególnych terminali, serwerów pocztowych czy drukarek.

Aby uzyskać więcej informacji o poszczególnych aktywnych stanowiskach w obrębie sieci, można stworzyć mapę posługując się protokołem NDP. Wykryte stanowiska można następnie włączyć do list pingowanych adresów w kolejnych testach ping. Urządzenie pozwala na uzyskanie bardziej szczegółowych informacji (takich jak typ i identyfikator VLAN) związanych z poszczególnymi portami przełącznika dzięki funkcji analizy protokołów CDP i LLDP: rodzaj informacji w tym wypadku mocno zależy od używanego switcha. Wyniki wszystkich przeprowadzanych testów są zapisywane w urządzeniu i mogą być bezpośrednio konwertowane do formatu PDF lub CSV przy użyciu oprogramowania komputerowego dostarczanego wraz z urządzeniem. Pozwala to w łatwy sposób dokumentować sieć, zarówno po nowej instalacji jak i po rozwiązywaniu problemów.

Podsumowanie
Przy wyborze prostego testera okablowania należy, jak widać, dokładnie rozważyć cenę i funkcjonalność urządzenia. Szybko stanie się jasne, że jakiekolwiek rzekomo zaoszczędzone pieniądze to w rzeczywistości żadna oszczędność, jeśli weźmie się pod uwagę czas poświęcony na rozwiązywanie problemów. Co więcej, zakres funkcji należy także dobrać do sytuacji spotykanych przy pracy. Wiele funkcji testowych oznacza, że weryfikator szybko stanie się wszechstronnym urządzeniem do pracy z okablowaniem, spełniającym różne potrzeby, wliczając w to nawet te związane z uruchomieniem sieci. Z tego powodu wydanie nieco większej sumy na urządzenie, które jest wszechstronne, to zawsze inwestycja w coś, co przez długi czas będzie przydatne przy instalacji i obsłudze sieci Ethernet.

 
 
 
 
 
 
Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
zamknij [x]